Meta, provozovatel Facebooku a Instagramu, má zaplatit Evropské unii pokutu v astronomické výši 310 miliard korun. Apple, výrobce počítačů a telefonů, dokonce třikrát více – tak jste to možná slyšeli a četli. Je to víceméně pravda, ale ne její důležitá část. Tou jsou důsledky, které dopadnou na nás všechny, kdo v EU používáme digitální technologie.
Evropské nařízení o digitálních trzích (Digital Markets Act, DMA) sice platí už od listopadu 2022, teprve nyní však jde do tuhého. Skončilo období hájení, které mělo největším světovým firmám umožnit, aby se přizpůsobily přísným požadavkům EU. Teď už se zákon vymáhá a porušení se bude trestat.
Americké digitální firmy jsou na regulační tlak EU zvyklé, existuje již dlouhá léta. V této souvislosti se mluví o takzvaném bruselském efektu: pravidla, která si pro svůj vnitřní trh zavede EU, se automaticky aplikují i jinde ve světě (přinejmenším v západním světě), a to i bez právního podkladu. Výrobcům se totiž nevyplatí zavádět dvě verze produktu, jednu pro Evropu a druhou pro zbytek světa.
Tentokrát to však může být jinak. Požadavky DMA sahají až k samotnému jádru obchodních modelů.
Dotčené firmy se mohou podřídit, což je málo pravděpodobné; mohou prodlužovat spor co nejdéle, což je pravděpodobnější, tomu se však budou asi velmi silně bránit evropské orgány; anebo mohou evropským uživatelům zásadně omezit služby, čímž se právním sporům vyhnou. Přijdou sice o část tržeb, ale ve srovnání s obrovskými pokutami to bude lepší volba. Hodně nasvědčuje tomu, že třetí možnost v jejich uvažování nabývá na atraktivitě.
Stručně
- Evropská komise pokládá přístup společností Apple a Meta k požadavkům nařízení o digitálních trzích (DMA) za nedostatečný.
- Formou předběžných stanovisek sdělila, že tyto firmy DMA porušují.
- V případě Mety jde o personalizovanou inzerci a sběr osobních dat, Apple si nadále monopolizuje dodávky aplikací pro iOS a MacOS přes App Store.
- Oběma firmám hrozí mimořádně vysoký finanční postih.
- Další na řadě pravděpodobně budou Amazon, Google a Microsoft.
- Americké firmy začínají omezovat své digitální služby pro evropské uživatele, protože všem požadavkům DMA se podřídit buď nedovedou, nebo nechtějí.
- Všichni Evropané tak mohou přijít o část digitálních nástrojů, hlavně těch nejnovějších a nejpokročilejších.
Via Věda – Deník N
Napsat komentář