Antarktické ledovce tají i zevnitř, je tu nový ‚bod zvratu‘

Tání antarktického ledového příkrovu () probíhá novým, znepokojivým způsobem. Ten přitom současné vědecké modely nezohledňují. Stávající prognózy zvyšování hladiny ů tak mohou tento problém podceňovat.

Podle zprávy zveřejněné v časopise Nature Geoscience vědci z British Antarctic Survey zjistili, že teplá z oceánu prosakuje pod ledový příkrov v místě, kde se odděluje od mořského dna. Závěrům nové se věnuje americký web CNN, podle něhož pak relativně teplá voda v oceánu otevírá dutiny v ledu, takže do něj proniká ještě víc vody. To následně způsobí další tání a vznik ještě větších dutin.

„Tento proces by mohl vést až k tzv. bodu zvratu,“ říká Alex Bradley, výzkumník dynamiky ledu a hlavní autor článku. „Jedná se o moment, kdy se nahromadí řada malých změn a ty posunou systém do místa, z něhož už není návratu,“ vysvětluje. „Naše dosavadní prognózy vzestupu mořské hladiny mohou být značně podhodnocené,“ dodává.

Via Věda a technologie – iROZHLAS.cz


Co můžeme udělat pro to, aby jsme zastavili tání ledovců?

Tání ledovců je komplexní problém s dalekosáhlými důsledky. Zatímco neexistuje žádné jediné řešení, můžeme podniknout kroky na zmírnění jeho dopadu a na dlouhodobější řešení:

1. Snížení emisí skleníkových plynů:

  • Hlavní příčinou globálního oteplování a tání ledovců jsou skleníkových plynů z lidské činnosti. Proto je nezbytné snížit emise z oblastí, jako je výroba , doprava a průmysl.
  • Toho lze dosáhnout investováním do obnovitelných zdrojů energie, jako je solární a větrná energie, zvyšováním energetické účinnosti a přechodem na udržitelnější dopravní systémy.

2. Ochrana lesů:

  • Lesy hrají klíčovou roli v regulaci klimatu absorpcí oxidu uhličitého z atmosféry. Odlesňování přispívá ke globálnímu oteplování, proto je nezbytné chránit stávající lesy a vysazovat nové stromy.

3. Geoinženýrství:

  • Geoinženýrství zahrnuje , které by mohly být použity k záměrné manipulaci s klimatickým systémem . Některé navrhované geoinženýrské metody by mohly zmírnit tání ledovců, například odrážením slunečního záření zpět do vesmíru nebo odstraňováním oxidu uhličitého z atmosféry.
  • Geoinženýrské technologie jsou však kontroverzní a jejich potenciální rizika a přínosy nejsou plně pochopeny. Před jejich případným použitím je nezbytný důkladný výzkum a celosvětová diskuse.

4. Adaptace na dopady tání ledovců:

  • I když podnikneme kroky ke zmírnění , hladina moře bude pravděpodobně i nadále stoupat v důsledku tání ledovců, které již probíhá. Proto je důležité přizpůsobit se dopadům stoupající hladiny moře, jako je budování mořských zdí a ochrana pobřežních oblastí.

5. Individuální kroky:

  • Kromě výše uvedených systémových řešení může každý jednotlivec přispět k boji proti tání ledovců změnou životního stylu. To zahrnuje snižování spotřeby energie, šetření vodou, recyklaci a volbu udržitelných produktů.
  • Zastavení tání ledovců bude vyžadovat globální úsilí a spolupráci. Je však důležité si uvědomit, že i malé kroky mohou činit rozdíl. Společně můžeme podniknout kroky k ochraně naší planety pro budoucí generace.

Další zdroje:

Via

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..