Antarktické ledovce tají i zevnitř, je tu nový ‚bod zvratu‘

Tání antarktického ledového příkrovu (ledovce) probíhá novým, znepokojivým způsobem. Ten přitom současné vědecké modely nezohledňují. Stávající prognózy zvyšování hladiny oceánů tak mohou tento problém podceňovat.

Podle zprávy zveřejněné v časopise Nature Geoscience vědci z British Antarctic Survey zjistili, že teplá z oceánu prosakuje pod ledový příkrov v místě, kde se odděluje od mořského dna. Závěrům nové se věnuje americký web CNN, podle něhož pak relativně teplá voda v oceánu otevírá dutiny v ledu, takže do něj proniká ještě víc vody. To následně způsobí další tání a vznik ještě větších dutin.

„Tento proces by mohl vést až k tzv. bodu zvratu,“ říká Alex Bradley, výzkumník dynamiky ledu a hlavní autor článku. „Jedná se o moment, kdy se nahromadí řada malých změn a ty posunou systém do místa, z něhož už není návratu,“ vysvětluje. „Naše dosavadní prognózy vzestupu mořské hladiny mohou být značně podhodnocené,“ dodává.

Via Věda a technologie – iROZHLAS.cz


Co můžeme udělat pro to, aby jsme zastavili tání ledovců?

Tání ledovců je komplexní problém s dalekosáhlými důsledky. Zatímco neexistuje žádné jediné řešení, můžeme podniknout kroky na zmírnění jeho dopadu a na dlouhodobější řešení:

1. Snížení emisí skleníkových plynů:

  • Hlavní příčinou globálního oteplování a tání ledovců jsou skleníkových plynů z lidské činnosti. Proto je nezbytné snížit emise z oblastí, jako je výroba , doprava a průmysl.
  • Toho lze dosáhnout investováním do obnovitelných zdrojů energie, jako je solární a větrná energie, zvyšováním energetické účinnosti a přechodem na udržitelnější dopravní systémy.

2. Ochrana lesů:

  • hrají klíčovou roli v regulaci klimatu absorpcí oxidu uhličitého z atmosféry. Odlesňování přispívá ke globálnímu oteplování, proto je nezbytné chránit stávající lesy a vysazovat nové .

3. Geoinženýrství:

  • Geoinženýrství zahrnuje , které by mohly být použity k záměrné manipulaci s klimatickým systémem Země. Některé navrhované geoinženýrské metody by mohly zmírnit tání ledovců, například odrážením slunečního záření zpět do vesmíru nebo odstraňováním oxidu uhličitého z atmosféry.
  • Geoinženýrské technologie jsou však kontroverzní a jejich potenciální rizika a přínosy nejsou plně pochopeny. Před jejich případným použitím je nezbytný důkladný výzkum a celosvětová diskuse.

4. Adaptace na dopady tání ledovců:

  • I když podnikneme kroky ke zmírnění , hladina bude pravděpodobně i nadále stoupat v důsledku tání ledovců, které již probíhá. Proto je důležité přizpůsobit se dopadům stoupající hladiny moře, jako je budování mořských zdí a ochrana pobřežních oblastí.

5. Individuální kroky:

  • Kromě výše uvedených systémových řešení může každý jednotlivec přispět k boji proti tání ledovců změnou životního stylu. To zahrnuje snižování spotřeby energie, šetření vodou, recyklaci a volbu udržitelných produktů.
  • Zastavení tání ledovců bude vyžadovat globální úsilí a spolupráci. Je však důležité si uvědomit, že i malé kroky mohou činit rozdíl. Společně můžeme podniknout kroky k ochraně naší planety pro budoucí generace.

Další zdroje:

Via

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..