Čeští vědci zobrazili živý chromozom elektronovým mikroskopem

Vyslovit hodnocení jako „nobelovská úroveň“ nebo „letenka do Stockholmu“ je až příliš snadné, někdy jsou však taková slova namístě. Velmi pravděpodobně se to týká objevu, který dnes v Brně představili vědci z tamního Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR ve spolupráci s olomouckým týmem Ústavu experimentální botaniky AV.

Nejdokonalejším přístrojem pro zobrazování mikrosvěta je elektronový mikroskop. V extrémním případě jím lze zobrazit dokonce jednotlivé atomy.

Potíž je v tom, že podmínky, jimž je třeba vystavit pozorovaný vzorek, jsou naprosto neslučitelné se životem v jakékoli podobě – mimo jiné (ale nejen) proto, že pozorování probíhá ve vysokém vakuu. Živé struktury, například a jejich součásti, v takových podmínkách nejen zahynou, ale navíc se mechanicky zničí, vnitřní přetlak je roztrhá.

Tato omezení dráždí vědce po celou dobu existence a používání elektronové mikroskopie. Hledají metody, jak je obejít. Je naprosto logické, že právě patří k hlavním světovým centrům takového výzkumu – protože je také jedním z mála míst, kde se elektronové mikroskopy vyvíjejí a vyrábějí.

Když chcete potkat co nejvíce lidí, kteří této problematice rozumějí, je Brno dost možná nejlepší volbou v rámci celé planety. Má to historické důvody, o nichž jsme psali dříve.

Via Věda – Deník N

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..